Innspill om lekens muligheter i skolen
Senterpartiet ønsker mer lek og aktivitet i skolen. Det er positivt. Leken bør imidlertid være felles, lærerstyrt og stimulere til faglig utvikling og inkludering. Det skriver NTO sammen med andre aktører i kulturfeltet i et felles innspill til et representantforslag om mer frilek og aktivitet.
Foto: Sigmund_Unsplash
Drama- og teaterpedagogene, Creo, NTO og flere bransjeaktører har 9. mars 2026 levert et felles høringsinnspill til Senterpartiets representantforslag om mer frilek og aktivitet i skolen.
Vi støtter opp om forslagsstillernes ønske om mer lek og aktivitet i grunnskolen, især på 1. trinn. Vi stiller imidlertid spørsmål ved hva målet om kortere skoledager og timeplanfestet frilek i 1. klasse vil innebære i praksis: Hva betyr mer «frilek» i klasserommet eller skolegården innenfor skoledagen? Får alle elevene være med i denne egeninitierte leken? Vil deler av Senterpartiets forslag medføre flere timer for mange barn i skolefritidsordning (SFO) /aktivitetsskolen (AKS) på bekostning av undervisning innenfor faglige og pedagogiske rammer?
Inkluderende, lærerledet lek
Vi mener at man snarere må tilrettelegge for mer lærerledet lek på tvers av ulike fag, det vil si lek der hele klassen inkluderes og som fremmer læring og utvikling, i tillegg til trivsel. Dramaundervisning er særlig egnet til dette, med rollelek innenfor en fiksjonsramme som et sentralt element.
Drama- og teaterundervisning er gjerne tverrfaglig og bør etter underskrivernes syn være en del av norskfaget på alle trinn. Dette er noe annet enn å sette opp en forestilling. Klassen går inn i en felles fiksjonsverden der et tema, en bok eller en fortelling gjøres levende. Elevene lever seg inn i karakterer og handling, tolker situasjoner og opplever stoffet med kropp og følelser.
Samtidig øver de på sosiale og emosjonelle ferdigheter ved å ta andres perspektiv, noe som igjen kan styrke fantasi og lekeferdigheter og gi næring til frilek i friminutt, på AKS/SFO og på fritiden. Spillereglene er ofte mer åpne enn i regelstyrte leker som preger mange friminutt.
Rammeplanen for lærerutdanning
Vi ber også om at utdannings- og forskningskomiteen ser Senterparitets forslag i sammenheng med den nye rammeplanen for lærerutdanning som er under utvikling, og som allerede tar utgangspunkt i at barneskolelærere skal kunne integrere lek, drama og utforskende arbeidsformer i undervisningen.